Warsaw Security Forum 2014 Warsaw Security Forum 2014
174
BLOG

Kasparov: Należy przywrócić integralność terytorialną Ukrainy

Warsaw Security Forum 2014 Warsaw Security Forum 2014 Polityka Obserwuj notkę 2

Według Przewodniczącego Fundacji Praw Człowieka Garrego Kasparowa warunkiem koniecznym dla osiągnięcia pokoju i stabilności w Europie jest ponowne przyłączenie Krymu do Ukrainy, a nie poprzestanie na zamrożeniu konfliktu umowami międzynarodowymi. „Potrzebna jest stanowcza reakcja na wydarzenia, nieunikanie problemów”.

Podczas panelu dotyczącego przyszłości NATO na Warsaw Security Forum 2014 Kasparow stwierdził, że Unia Europejska i NATO w kontekście kryzysu ukraińskiego przegrywają aktualnie wojnę propagandową z Rosją. Zajęcie Krymu wzmocniło Kreml, podkreślając pozycję jednocześnie pozycję Putina jako silnego lidera. Aby przełamać impas, należy zdaniem Kasparowa próbować dotrzeć do społeczeństwa rosyjskiego i przekonywać o negatywnych konsekwencjach obecnej polityki zagranicznej Putina.

Pozostali prelegenci, Maciej Popowski, zastępca sekretarza generalnego Europejskiej Służby Działań Zewnętrznychi, senator Bogdan Klich podkreślali wagę wydatków na obronność oraz ich efektywnego wykorzystywania w ramach smart security, nie tylko na nowe technologie, ale także odpowiedni podział obowiązków.

Frances Burwell, Dyrektor Programu Relacji Transatlantyckich w Radzie Atlantyckiej zwróciła uwagę na nierozerwalny związek USA i Europy, nie tylko historyczne, ekonomiczne ale także militarne związki wciąż są kluczowe dla rządu USA, zwłaszcza w czasach militarnej i politycznej zawieruchy w Europie. Szabolcs Takacs,zastępca sekretarza stanu ds. polityki bezpieczeństwa w Ministerstwie Obrony Węgier, stwierdzil że wzajemne zaufanie w ramach grupy wyszechradzkiej jest wciąż silne i daje mocne podstawy na przyszłość, zwłaszcza po prawie 15 lat udanej współpracy w ramach NATO.

Adam Kobieracki, Dyrektor Centrum Przeciwdziałania Konfliktom OBWE, zanegował potrzebe tworzenia nowych instytucji czy organizacji bezpieczenistwa ale postulował tworzenie nowych zasad i sprawnych regulacji wspolnych działan w sferze bezpieczeństwa.Dobrym podsumowaniem dyskusji były słowa szefa Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego Zbigniewa Pisarskiego „mniej wątpliwości więcej działań”.

Misją Warsaw Security Forum 2014 jest przede wszystkim: rozwój bezpieczeństwa międzynarodowego poprzez dialog i budowę zaufania oraz stworzenie płaszczyzny do dyskusji dla ekspertów i decydentów zajmujących się tą tematyką. Ważnym elementem jest także możliwość omówienia polityki bezpieczeństwa w Europie, przede wszystkim w kontekście relacji pomiędzy UE, NATO a Rosją. Wydarzenie patronatem honorowym objął Minister Spraw Zagranicznych, zaś partnerami instytucjonalnymi są: Amicus Europae, demosEUROPA, Europejska Akademia Dyplomacji, The German Marshall Fund, Instytut Wolności, Polski Instytut Myśli Gospodarczej i Polski Instytut Spraw Międzynarodowych. Więcej informacji o Forum znajduje się na stronie internetowej: http://warsawsecurityforum.org/

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka